מבחר המשקאות - שרטרז אלקסיר וג'טל 100 מ"ל

שרטרז אלקסיר וג'טל 100 מ"ל

דף הבית >> בקבוקים קטנים >> ליקר >> שרטרז אלקסיר וג'טל 100 מ"ל
שרטרז אלקסיר וג'טל 100 מ"ל
המחיר שלנו:    99.00   שרטרז אלקסיר וג'טל 100 מ"ל
לחץ להגדלה
תכולה:    100 מ"ל
   כמות: 

השיקוי הסודי של מנזר שארטרז
סיפורו הבלתי יאמן של המתכון שהתגלגל לידי נזירי שארטרז ב-1605 סופר כבר בעבר. כעת מגיע לארץ, Elixir Vegetal De La Grande-Chartreuse - השיקוי המקורי והמסתורי של מנזר גראנד שארטרז מבוקבק בבקבוקים קטנים במיוחד (100 מ"ל) בחוזק אלכוהולי של 69%

המסדר של נזירי שארטרז הוקם ב-1083, מה שהופך אותו לאחד מהמסדרים העתיקים ביותר בנצרות. ההיסטוריה של המשקה הייחודי שלהם מתחילה ב-1605. בשנה זו אירחו הנזירים, העוסקים בתפילה, מדיטציה ושתקנות, את מרשל הארטילריה של המלך הנרי הרביעי בעל השם המרשים, פרנסואה חניבעל אסטרי. כשעזב המרשל את המנזר, העניק להם במתנה נוסחה עתיקה (כבר אז) לשיקוי, שעד מהרה כונה בשם מלא ההבטחה: "השיקוי לחיים ארוכים".
השיקוי היה, ככל הנראה, פרי יצירתו של אלכימאי בעל יכולות מיוחדות במינן, שהצליח לערבב, למצות ולהשרות 130 צמחים, כדי ליצור אותו. בשנים ההן, רק למתי מעט מהנזירים והרוקחים היה הידע באשר לשימוש בצמחים ובמשך שנים ניסו הנזירים במנזר לפענח ללא הצלחה את הנוסחה הזו. רק בשנת 1737 הצליחו נזירים במנזר האם ליד גרנובל לפענח את הנוסחה- והחלו לייצרו לראשונה.
עד היום מיוצר המשקה אך ורק על ידי נזירי שארטרז, כולו מצמחים ומרכיבים בוטניים, שעושים זאת בדיוק לפי המתכון עתיק היומין. וקראו לו Elixir Vegetal de la Grande-Chartreuse – שיקוי הצמחים של גראן שארטרז.
הפופולאריות של השיקוי הייתה עצומה, בעיקר אצל אנשים שצרכו אותו כמשקה ולא כתרופה, אך מכיוון שהופץ ע"י נזיר שהסתובב בין הכפרים עם פרדה עמוסה בבקבוקים קטנים של המשקה- ההצלחה הייתה מוגבלת.
ב-1764 הביאו הנזירים לעולם את הגרסא העדינה מעט יותר, שהרי הכל יחסי. השארטרז הירוק, המיוצר מאותם 130 צמחים וב- 55% אלכוהול, הביא את ההצלחה המסחרית הגדולה, אך אז החלו בעיות פוליטיות.
מספר שנים לאחר מכן, בסוף המאה ה-18, לאחר המהפכה הצרפתית, הוגלו הנזירים מן המדינה, ולא בפעם האחרונה. בשנות היעדרותם של אנשי שארטרז מן המדינה, המתכון עבר גלגולים רבים, אך איש לא הצליח לפענח אותו ולייצרו. ב-1816 חזרו הנזירים אל המנזר והמתכון הושב להם. מעט לאחר מכן בא לעולם השארטרז הצהוב. עדיין מיוצר מאותם מרכיבים, אך כעת מתוק יותר ו"בסך הכל" 40% אלכוהול.
הגליה נוספת והלאמת המנזר ב-1903 שיבשו לאורך 26 שנים נוספות את הייצור של שארטרז, אבל ב 1929 חזר המוצר לידי הנזירים.
עד היום מיוצרים השיקויים של שארטרז בדיוק באותה הצורה כמו לפני מאות שנים ובדיוק לפי המתכון מלפני 400 שנה. המתכון ואופן הייצור הם כמובן סודיים לחלוטין. רק שני נזירים מייצרים את המשקה ורק אלה יודעים את הנוסחה, ואת תהליך ההכנה. היותם שתקנים מבטיחה עוד יותר שהסוד לא יזלוג...
מה שידוע הוא שמדי שנה נאספים 130 הצמחים, העשבים ושאר המרכיבים הבוטניים הסודיים, המרכיבים את שארטרז, מסביב לעולם. עם הגעתם למנזר הם נבררים, מרוסקים ומעורבבים, על ידי שני הנזירים שזו מלאכתם.
לאחר מכן מושרים המרכיבים באלכוהול ומזוקקים. המשקה שמתקבל מאוחסן בחביות עץ אלון להתיישנות של מספר שנים, במרתף הארוך ביותר ליישון משקאות בעולם.
"משקה החיים" כפי שמכונה Elixir Vegetal de la Grande-Chartreuse, מבוקבק בבקבוקים קטנים במיוחד (100 מ"ל) והחוזק האלכוהולי שלו הוא 69%. מצורפת אליו אזהרה, באשר לשימוש, גם היום. השפעתם של הליקרים של שארטרז שונה במקצת מזו המוכרת והרגילה של משקאות אלכוהוליים אחרים ובצריכת השיקוי שמגיע כעת לארץ יש לתת את הדעת על כך. את האליקסיר מומלץ לצרוך בכמויות קטנות. כפית אליקסיר שארטרז עם מים או כתוספת למגוון קוקטיילים.